Pierwsza matematyczka znana historii
W Grecji w VI wieku p.n.e. dostęp do nauki był kobietom bardzo utrudniony. Niewielu udawało się wykształcić, Teano była jedną z tych nielicznych. Uczęszczała do szkoły pitagorejskiej, gdzie wśród 300 uczniów studiowało około 20 kobiet. Tak, to bardzo mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ta szkoła odrzuciła ograniczenia płciowe i podobno w Crotone traktowano kobiety na równi z mężczyznami. Później Teano przejęła kierownictwo szkoły i sama została na niej wykładoczynią uwielbianą przez swoich uczniów i docenianą przez innych matematyków.
Co zrobiła Teano? Napisała kilka traktatów z matematyki, fizyki i medycyny. Najważniejszym z nich jest ten dotyczący złotego podziału, który nie stracił znaczenia aż do dziś! Oprócz tego zajmowała się też astronomią i psychologią dziecięcą.
Złoty podział to podział odcinka na dwie części (a i b) tak, żeby stosunek długości dłuższej części (a) do krótszej części (b) był taki sam, jak stosunek długości całego odcinka do dłuższej części (a). Teano odkryła, że a podzielone przez b równa się 1,61803398874989... Nazwała ten numer złotą liczbą i oznaczyła go grecką literą ϕ (fi). Równanie to było wykorzystywane w architekturze starożytnej do określenia proporcji wysokości budynków do ich podstawy. Obserwuje się też tę prawidłowość w naturze. Kojarzycie taką spiralę używaną w diagramach architektury, sztuki i natury? Nazywa się to złotym prostokątem, i jest on przykładem złotego podziału.
Wikipedia podaje, że „Grecy zazwyczaj przypisywali odkrycie tego związku (złotego podziału) Pitagorasowi albo jego uczniom”. Tak to zostało sformułowane, żeby nie przyszło nikomu do głowy, że mogła to zrobić kobieta, której imię zresztą znamy. Inne źródła mówią, że ϕ odkrył jakiś Hippasus. Taki szacunek dostaje Teano.
Teano należała do kultu orfików i była kobietą pitagorejską. Orficy łączyli wierzenia z mitologii greckiej i egipskiej. Modlili się do Apolla, wierzyli w reinkarnację, czystość duszy, odprawiali tajne, mistyczne obrzędy uważane za tabu.
Kobiety pitagorejskie to grupa wykształconych kobiet, które uważały Pitagorasa za mistrza. Przypisuje się im autorstwo serii listów i traktatów. Były wszechstronnymi myślicielkami postrzeganymi jako intelektualistki, nauczycielki i filozofki. Filozofowały na temat zasad kosmosu, społeczeństwa, liczb, nieśmiertelności duszy i zarządzania gospodarstwem domowym. Teano jest jedyną kobietą pitagorejską wymienioną z imienia.
Prawie zapomniałam dodać! Taki mały szczególik, mężem Teano był Pitagoras (ten od a2+b2=c2). Chociaż nie jest to w 100% pewne. Prawdopodobnie poznali się, kiedy uczęszczała do jego szkoły i mieli razem kilkoro dzieci. Po śmierci męża, Teano przejęła władzę nad szkołą pitagorejską (o czym wspomniałam już wcześniej) i prowadziła ją razem ze swoim potomstwem. Szkoła działała jeszcze przez następne 2 wieki!
Bibliografia
Biografia
https://scientificwomen.net/women/crotone-theano_of-90
https://www.uh.edu/engines/epi2797.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Theano_(philosopher)
https://medium.com/toofasttoofourier/theano-of-crotone-the-great-unknown-a304d4cdc923
Kobiety pitagorejskie
https://www.cambridge.org/core/elements/abs/pythagorean-women/1A5D96AF5BD502A3CF3219DB7CA276D9
Komentarze
Prześlij komentarz