Przejdź do głównej zawartości

Ching Shih - najskuteczniejszy pirat w historii

 Królowa 80 tysięcy piratów


    Na początku XIX wieku, Chińska piratka władała 1800 statkami pirackimi, czyli około 80 tysiącami piratów! Dla porównania, słynny Czarnobrody dowodził tylko 4 statkami i 300 piratami. Ching Shih, mimo bycia piratką tylko przez 9 lat, odniosła niesamowity sukces, można by ją wręcz nazwać królową piratów!

Ching Shih urodziła się w biednej rodzinie i zaczynała jako prostytutka na pływającym burdelu. Przyciągnęła uwagę Cheng’a I, potężnego pirata. Musiała go zaintrygować nie tylko wyglądem, ale też intelektem, bo w 1801 roku wzięli ślub. Podobno Ching Shih wynegocjowała z piratem, że po ślubie odda jej połowę władzy nad konfederacją morską. Tak zaczęły się rządy Ching Shih wraz z jej mężem.

Konfederacja Ching Shih i Cheng’a I została zatrudniona przez zwycięskich wietnamskich powstańców do obrony Wietnamu przed inwazją Chin i atakami obalonych wietnamskich władz. To zadanie zmieniło piratów z grupy wściekłych gangów w profesjonalną, zorganizowaną flotę wojenną. Jednak kiedy rządy w Wietnamie znowu się zmieniły, Chengowie nie byli już tam mile widziani. Odpłynęli do wybrzeża Kantonu, gdzie udało im się zjednoczyć ze sobą miejscowych piratów. 

W 1807 roku Cheng I miał pecha i zginął, prawdopobnie został ofiarą tsunami.

Wytrwała królowa piratów nie dopuściła do tego, żeby konfederacja legła w gruzach wraz ze śmiercią jej męża. Przyjęła przydomek Ching Shih, który dosłownie oznacza „wdowa po Chengu” i samodzielnie przejęła dowodzenie. Dzięki umiejętnej i skutecznej dyplomacji, udało jej się przekonać piratów, że opłaca im się kontynuować współpracę pod jej rządami. 

Oprócz konfederacji statków, Cheng I zostawił po sobie też kochanka, który jednocześnie był jego adoptowanym synem. Nazywał się Cheung Po Tsai i nie bójcie się, nie był on dzieckiem. W tamtym czasie w Chinach adoptowanie dorosłych przez innych dorosłych nie było dziwne. Robiono to w celu ustanowienia podstaw pokrewieństwa dla dalszych interakcji. Adoptowani dorośli często byli właśnie kochankami. Ching Shih po śmierci swojego męża przejęła po nim nie tylko władzę, ale też jego kochanka, z którym później wzięła ślub. Przekazała mu nawet dowództwo nad czerwoną flotą (konfederacja była podzielona na kilka grup oznaczonych kolorami).

Pierwszą rzeczą, jaką Ching Shih zrobiła po całkowitym przejęciu władzy, było ustanowienie kodeksu praw chroniących kobiety. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo postępowy był ten ruch. Żadna ze znanych nam potężnych królowych nigdy nie wprowadzała praw broniących zwykłe kobiety. Prawa Ching Shih dotyczyły bezpośrednio zniewolonych kobiet. Jeżeli pirat zgwałcił brankę, był on skazywany na śmierć. Jeśli stosunek między nimi był poparty zgodą z obu stron, oboje byli skazani na śmierć. Fakt, że piraci faktycznie przestrzegali tych praw, świadczy o tym jak niepodważalny autorytet miała Ching Shih. (Oczywiście nie były to jedyne prawa w kodeksie, tylko te najciekawsze).

Floty Ching Shih stały się tak silne, że zagrażały całym Chinom. Chińskie władze zaoferowały Ching Shih całkowitą amnestię dla niej, jeśli w zamian rozwiąże swoją konfederację. Królowa piratów zgodziła się na tę umowę i w 1810 roku przeszła na emeryturę. Żyła jeszcze dobre 30 lat prowadząc kasyno. W spokoju i dobrobycie dożyła prawie siedziemdziesiątki.















Zachęcamy do pobrania i wydrukowania tego plakatu ze skróconym artykułem o Ching Shih! My wywiesiłyśmy takie plakaty w naszych szkołach, wy możecie zrobić to samo we własnej szkole, miejscu pracy lub gdziekolwiek się da. Dzięki temu, więcej osób go zauważy i dowiedzie się, kim była Ching Shih.

Plakat pobierzesz tutaj!



Adrianna Jarzyna zgromadziła informacje potrzebne do artykułu i jest autorką ilustracji, autorką tekstu i plakatu jest Małgosia Winer.



Bibliografia


Biografia

    https://www.historydefined.net/ching-shih-pirate/

    https://www.atlasobscura.com/articles/ching-shih-chinese-female-pirate

    https://youtu.be/6BALmDghybk





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Enheduanna - pierwszy autor świata

Pierwszym autorem świata znanym z imienia była kobieta - Enheduanna      Ponad dwa tysiące lat przed naszą erą księżniczka Enheduanna została arcykapłanką Nanny - boga księżyca. Miasto Ur szczególnie czciło nasz srebrny glob, więc jako jego kapłanka, Enheduanna miała pozycję najważniejszej osoby w całym mieście. Jej ojciec, Sargon Wielki, władca Akadu, podbił ziemie Sumerów. Żeby społecznie zjednoczyć oba te ludy i zapobiec licznym buntom, Enheduanna napisała czterdzieści dwa hymny i trzy epickie wiersze czczące bogów rządzonych przez Sargona miast, świadomie łącząc panteony bóstw sumeryjskich i akadysjkich. Dzieła arcykapłanki są najwcześniejszymi opowieściami fabularnymi zawierającymi: postacie odczuwające emocje, zaimek „ja” i podpis autora. Tak Enheduanna została pierwszą znaną historii autorką dzieł literackich.  Bycie kapłanem bóstwa równało się z zawarciem z nim związku małżeńskiego, więc to czyniło Enheduannę żoną Nanny. Jej imię tłumaczy się jako „arcykapłanka ozdoby nieba

Irena Sendlerowa - bohaterka wojenna

  Działaczka Żegoty w trakcie II wojny światowej, która uratowała ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci      Irena urodziła się w katolickiej rodzinie w Warszawie. Została wychowana „w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” pisała w swoim życiorysie. Jej ojciec prowadził sanatorium w Otwocku, leczył tam biednych Żydów, którym inni lekarze odmówili pomocy. Dlatego Irena nauczyła się języka jidysz poprzez zabawę z rówieśnikami.  Już przed wojną Irena była zaangażowana w pomoc społeczną. Oburzała ją dyskryminacja skierowana w stronę jej żydowskich przyjaciół. Po zdaniu matury w 1929 roku wyjechała do stolicy, gdzie miała praktyki w domu sierot „Różyczka”. Następnie podjęła pracę w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej. Zajmowała się poszkodowanymi z powodu eksmisji i niepłacenia alimentów, szczególnie dziećmi nieślubnymi. Po likwidacji Sekcji Sendlerowa pracowała w Wydziale Opieki Społ

Ana Nzinga - Królowa Ndongo

 Przywódczyni, która walczyła z Portugalczykami i ich rozwijającym się handlem niewolnikami w Afryce Środkowej Na przełomie XVI i XVII wieku, środkowo-zachodnie afrykańskie królestwo Ndongo (współczesna Angola) było atakowane przez Portugalię oraz wrogie sąsiednie ludy afrykańskie. Zanim Ngola Ana Nzinga Mbande została władczynią Ndongo, władał nim jej brat. Jednak nie był on zbyt kompetentny, bo zaraz po objęciu tronu Portugalczykom bardzo szybko i łatwo udało się go porwać i wrzucić do więzienia. Nzinga pojechała na spotkanie z agresorami, żeby zażądać uwolnienia brata. Podczas audiencji, Portugalczycy nie okazali jej żadnego szacunku i nawet nie zaoferowali krzesła, na którym mogłaby usiąść, zapewnili jej tylko matę podłogową, która służyła niewolnikom. W odpowiedzi, Nzinga kazała jednemu ze swoich poddanych opaść na czworaka i usiadła na jego plecach. Oświadczyła, że „Królowa Ndongo nie używa tego samego krzesła dwa razy” . Nieugięta postawa Nzingi widocznie zrobiła wrażenie n